Wikingowie i pieniądze w Anglii

Esej pierwotnie napisany przez Roya Daviesa dla Viking Network for Schools i oparty na książce Glyna Daviesa o historii monetarnej

Davis, Glyn. Historia pieniądza od starożytności do współczesności, wyd. Cardiff: University of Wales Press, 2002. 720 stron. Oprawa miękka: ISBN 0 7083 1717 0. Oprawa twarda: ISBN 0 7083 1773 1. 

Jednym ze skutków inwazji Wikingów na Anglię był ogromny wzrost produkcji monet. Wielu z nich trafiło do Skandynawii. Rzeczywiście, znacznie więcej monet angielskich z tego okresu znaleziono w Skandynawii niż w Anglii! Co więcej, kiedy władcy skandynawscy zaczęli bić własne monety, kopiowali angielskie wzory. Dziś monety to drobne pieniądze, ale w tamtych czasach można było za nie kupić znacznie więcej. Monety były używane w Wielkiej Brytanii, gdy była ona częścią imperium rzymskiego, a nawet wcześniej, ale po odejściu Rzymian na początku V wieku i najazdach Anglosasów zza południowej części Morza Północnego, monety przestał być używany jako pieniądz w Anglii przez prawie 200 lat. Wtedy Sasi zaczęli produkować monety. Większość z nich została wykonana ze srebra i nazywane są sceatami. Słowo „sceat” pierwotnie oznaczało „skarb”, podobnie jak słowo „skat” w języku duńskim lub „skatt” w języku norweskim i szwedzkim. Staroangielski znacznie bardziej przypominał języki używane w Skandynawii niż współczesny angielski! 

Skąd się wzięły pensy? 

Tuż przed pierwszym najazdem wikingów na Anglię Sasi zaczęli bić nowy typ srebrnej monety o znacznie piękniejszym, bardziej atrakcyjnym wyglądzie. Monety te nazywano „pensami”. Niektórzy historycy uważają, że pens (lub pennig w języku staroangielskim) został nazwany na cześć pomniejszego króla saksońskiego o imieniu Penda. Inni uważają, że pens, podobnie jak skandynawskie słowa oznaczające „pieniądze”, wziął swoją nazwę od patelni, do których wlewano stopiony metal do produkcji monet. W niemieckich pieniądzach jest 100 fenigów w jednej marce niemieckiej i uważa się, że fenig może pochodzić od Pfanne, po niemiecku „patelnia”. Duńskie słowo oznaczające patelnię to pande, ale w starym języku duńskim małą patelnię nazywano penninge, od której prawdopodobnie pochodzi słowo penge oznaczające „pieniądze”. 

Inna teoria głosi, że pens, Pfennig, penge, angielskie słowo „pawn” (w znaczeniu zastawu), niemieckie słowo Pfand i skandynawskie słowo pant mają wspólne pochodzenie. Która teoria jest poprawna? Pewnie nigdy się tego nie dowiemy. 

Płacić za wojnę czy płacić za pokój? 

Wojny kosztują ogromne pieniądze. Alfred Wielki, który uniemożliwił Wikingom podbój całej Anglii, zwiększył liczbę mennic do co najmniej 8, aby mieć dość monet na opłacenie żołnierzy oraz budowę fortów i statków. Królowie po Alfredzie potrzebowali coraz więcej mennic, aby zapłacić za obronę. Athelstan miał ich 30, i aby zachować kontrolę nad nimi wszystkimi, w 928 r. uchwalił prawo stwierdzające, że w Anglii ma być tylko jeden rodzaj pieniądza lub waluty i od tamtej pory jest rzeczywiście on tylko jeden. Było to wiele wieków przed tym, jak inne duże kraje europejskie, takie jak Francja, Niemcy i Włochy, wprowadziły własną walutę narodową. 

Zamiast walczyć z najeźdźcami, niektórzy angielscy królowie woleli zapłacić Wikingom, aby zostawili ich w spokoju. Płatności te nazywano Danegeld (co oznacza „dług Duńczyka” lub płatność dla Duńczyka). Wikingowie zbierali daniny także w innych krajach. W Irlandii w IX wieku nałożyli podatek i odrzynali nosy każdemu, kto nie chciał lub nie mógł zapłacić, i stąd pochodzi angielskie wyrażenie „płacić przez nos”, oznaczające zapłacenie wygórowanej ceny. 

Angielskim królem, który zapłacił najwięcej Danegeld, był Æthelred II. Nazwa „Aethelred” oznaczała to samo, co ædel råd we współczesnym języku duńskim – „szlachetna rada”. Był jednak bardzo uparty i nadano mu przydomek „Unraed”, co oznaczało „bez rady”, mniej więcej to samo, co uden råd po duńsku. Języki zmieniają się powoli na przestrzeni lat, a kiedy słowo „unraed” nie było już używane w języku angielskim, jego pseudonim został zmieniony na „Unready”, co nie oznacza dokładnie tego samego, chociaż nie był gotowy słuchać rad!

 Æthelred wydał rozkaz masakry wszystkich Duńczyków mieszkających w Anglii w dzień św. Brice’a 13 listopada 1002 r. Jego rozkazy nie były wszędzie wykonywane i sprawiły, że Wikingowie byli zdeterminowani, by całkowicie podbić Anglię. Æthelred miał nadzieję, że zadowolą się pieniędzmi, ale wciąż wracali po więcej. Za jego panowania działało jednocześnie 75 mennic, a na opłacenie Danegeld wyprodukowano blisko 40 milionów groszy! W końcu Aethelred zdecydował się walczyć i wprowadził nowy podatek na opłacenie większej armii. Podatek ten nazwano heregeld. Znaczenie „here” brzmiało „armia”, jak hær we współczesnym języku duńskim. Jednak Æthelred został całkowicie pokonany, a przywódca Wikingów, Kanut zwany Wielkim, został królem Anglii, a później także królem Danii i Norwegii. 

Kanut zapłacił swojej armii 20 milionów groszy przed wysłaniem żołnierzy do domu, dlatego mennice znów były bardzo zajęte. Pracowały ciężko również w czasie pokoju, ponieważ Anglia prosperowała pod jego rządami. Wiele monet Kanuta znaleziono w Skandynawii, głównie w skarbach składających się z monet różnych typów. Gdyby te monety były hołdem, tak jak Danegeld, byłyby głównie tego samego typu. Wielość rodzajów monet znalezionych w skarbach jest uważana za znak, że handel między Anglią a Skandynawią kwitł w okresie pokoju. 

PS Ten artykuł został napisany dla Viking Network for Schools przez Roya Daviesa, którego zainteresowanie historią monetarną bierze początek od jego ojca, a historią Skandynawii od matki, która jest Duńczykiem.